Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Co na odparzenia pieluszkowe dziecka? Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Te terminy brzmią bowiem dość przerażająco, ale w gruncie rzeczy nie ma najmniejszych powodów do paniki.

Bowiem pieluszkowe zapalenie skóry to dość powszechne zjawisko. Najczęstszym powodem łagodnego pieluszkowego zapalenie skóry jest zbyt długi kontakt skóry dziecka z wilgocią. Zwykłe jest to mocz lub kał czy inne naturalne wydzieliny organizmu. Najlepsza metodą profilaktyczną jest oczywiście regularne zmienianie pieluch, ale wiadomo taka jest teoria, a w praktyce różnie z tym bywa…
Widząc jednak zaczerwienioną skórę na pupie dziecka, wielu rodziców zadaje sobie pytanie: co na odparzenia pieluszkowe, jak sobie radzić, jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry.
Najlepsza i najmniej kłopotliwą metodą jest codzienne smarowanie pupy i okolic krocza dzidziusia dobrej jakości oliwką. Oczywiście bardzo ważne jest codzienne mycie dziecka. Zabieg smarowania najlepiej przeprowadzać jest wieczorem tuz przed położeniem dziecka do snu.

Innymi przyczynami, które powodują pieluszkowe zapalenie skóry dziecka są jest nagła zmiana diety czyli wprowadzanie jakiegoś nowego składnika do codziennego wyżywienia dziecka. Innym powodem, który sprawi, ze zaczynamy się zastanawiać, co na odparzenia pieluszkowe to po prostu banalne ząbkowanie. Kolejny powód, który wywoła pieluszkowe zapalenie skóry to choroba – zwłaszcza kiedy niemowlę musi przyjmować antybiotyki.

Co robić kiedy jednak pieluszkowe zapalenie skóry przyjmie ostrzejszą formę. Wtedy stajemy przed koniecznością odpowiedzi na pytanie: co na odparzenia pieluszkowe? Kiedy na pupie dziecka pojawiają się zaczerwienienia, które zaniedbane mogą grozić zakażeniem bakteriami. Najczęściej pupa niemowlęcia nabiera mocno czerwonego koloru, z odparzeń może sączyć się bezbarwny lepki płyn, powstają też widoczne pęcherzyki i krostki.

Dobrą metodą może być zastosowanie zasypek z mąki kartoflanej lub zwykłego pudru. Oczywiście są to metody rodem jeszcze z głębokiego PRL, ale zwykle okazują się niezwykle skuteczne.
Należy stosować również maści i tłuste kremy, przeciwdziałają one zwłaszcza otarciom dziecka. Pomaga również regularne wietrzenie, zwłaszcza latem, czyli „uwalnianie” niemowlaka z pieluch, choćby na krótki czas.

Kiedy jednak pieluszkowe zapalenie skóry dziecka przybierze rzeczywiście ostrą formę stosowanie maści czy kremów jest wykluczone, mogą one bowiem doprowadzić do jeszcze silniejszego objawu, takiego jak pieluszkowe zapalenie skóry. W przypadku ostrych zmian skórnych z reguły konieczne jest miejscowe stosowanie maści ze sterydami lub wdrożenie antybiotyku działającego ogólnie. Takie działanie jednak podejmujemy dopiero po konsultacji z lekarzem rodzinnym.

Pamiętajmy, żeby uniknąć takich problemów o stosowaniu, w miarę możliwości finansowych, dobrych markowych pieluch, najlepiej takich które mają tak zwaną funkcję „air” i są bardziej chłonne. Rodzice muszą pamiętać, że pielucha nie może być zbyt ciasno zapięte, tak by zapewnić pupie dostęp świeżego powietrza. Jeśli zastosujemy te proste wskazówki, pieluszkowe zapalenie skóry może pozostać dla nas tylko teorią.

You may also like...