Masz ochotę na kebaba na talerzu? Zobacz mój przepis!

Masz ochotę na kebaba na talerzu? Zobacz mój przepis!

Cieszę się, że po raz kolejny zajrzałeś na mojego bloga. Chcąc przedstawić Ci tu po raz kolejny coś bardzo interesującego poświęciłam dziś chwilę czasu na spisanie mojego przepisu na pysznego kebaba podawanego na talerzu. Zapoznaj się z nim i nie omieszkaj go przetestować, jestem przekonana, że kebab taki posmakuje i Tobie i całej Twojej rodzinie, bo przecież się z nią podzielisz, prawda?

Kebab na talerzu to danie, które przygotować można dość szybko, jeśli nie ma się czasu, to można zamówić online np. w Kebab Saint Karas. W pierwszej kolejności polecam, abyś przygotował sobie dodatki, które potrzebne są do zrobienia tego dania. Mam tu na myśli warzywa, a także sos czosnkowy, który potrawie nadaje wspaniały smak. Jeśli chodzi o warzywa, to polecam przygotowanie tradycyjnej sałatki, w której znajdują się takie warzywa jak: pomidor, sałata lodowa, cebula czy ogórek. Jeśli chodzi o sos czosnkowy, to zrobisz go dodając do jogurtu greckiego trzy ząbki czosnku. Lepiej zrobić to najpierw, aby sos miał czas się przegryźć.

Teraz bierzemy się za przygotowanie mięsa. Tutaj do wyboru masz kurczaka, a dokładnie pierś, a także wołowinę. Wybrane mięso kroisz na drobne kawałki i przyprawiasz według własnego gustu. U mnie dobrze sprawdza się sól, pieprz i curry. Ale Ty możesz woleć coś innego, jak na przykład przyprawę do gyrosu. Mięso już przyprawione wrzucasz na rozgrzaną patelnię z olejem i przesmażasz. Równolegle musisz myśleć o tym, aby przygotować frytki, które też są kluczowym elementem tego dania. Zrobić możesz je w frytkownicy, na patelni lub w piekarniku, zależy jakim sprzętem dysponujesz.

Kiedy mięsko i frytki są gotowe, to kładziesz wszystko na talerzu obok sałatki, podajesz na stół i obserwujesz jak Twoi bliscy zajadają się pysznym daniem!

You may also like...