Problem zaflegmienia u dziecka

Problem zaflegmienia u dziecka

Pojawienie się dziecka w domu młodych rodziców wywraca życie rodzinne do góry nogami. Jest to z jednej strony piękny czas, niepowtarzalnych pierwszych chwil maleństwa. Zaś z drugiej strony jest to okres dość stresujący dla młodych mam i młodych tatusiów. Każde dziecko jest inne i przychodzi na świat z innymi dolegliwościami. Na każde maleństwo działają inne patenty – nie ma uniwersalnych rad, które by działały zawsze i w każdej sytuacji, nie ma też instrukcji pielęgnacji i wychowywania nowego członka rodziny. Wszystkie sytuacje, w których dziecko ma nieokreślone problemy są dla rodziców stresujące. Problemów z noworodkiem jest wiele, można by ich tu mnożyć i mnożyć. Jednak w tym artykule zajmie się konkretnie jedynym, określonym problemem, jakim jest zaflgmienie u dziecka.

Co to jest zaflegmienie u dziecka?

Zaflegmienie jest to zalegająca flegma, wydzielina w oskrzelach dziecka. Przez nią dziecko męczy kaszel, niekiedy pojawiają się problemy z oddychaniem. Przyczyną odkładania się flegmy zazwyczaj jest przeziębienie. Noworodek, niemowlak nie potrafi sam wydmuchać noska, wydzielina z zatok ścieka do gardła, odkładając się w oskrzelach, płucach. Bardzo ważne jest by możliwie jak najczęściej odciągać wydzielinę z noska maleństwa, dzięki czemu mniej flegmy będzie ściekać do gardełka.

Jak walczyć z zaflegmieniem u dziecka?

Najważniejsza jest wyżej wspomniana częsta higiena noska niemowlaczka. Jednak nie jest ona wystarczająca, zwłaszcza w przypadku bardzo mocne, intensywnego kataru. W walce z flegmą w oskrzelach przychodzą inhalacje. Jest to sposób wiekowy, wykorzystywany przez nasze babcie i mamy. Mimo, że zaczął być stosowany od już wiele lat temu, to nadal jest nieoceniony w walce z katarem i kaszlem dziecięcym. Inhalacje należy powtarzać trzy razy dziennie. W przypadku mało rozwiniętej choroby stosuje się inhalacje z soli fizjologicznej. W sytuacji kiedy, mamy do czynienia z rozwiniętą chorobą, wówczas należy inhalować dziecko lekami, np. lekiem Nebud. Pamiętaj, każdy lek musi być przepisany przez lekarza.

You may also like...