Dlaczego dziecko kuleje i utyka. Co robić w takiej sytuacji?

Dlaczego dziecko kuleje i utyka. Co robić w takiej sytuacji?

Utykanie u dziecka może mieć bardzo rozmaite przyczyny. Czasami sygnalizuje przejściowe problemy wynikające z komplikacji po infekcjach wirusowych bądź bakteryjnych, ale bywa też jednym z symptomów dolegliwości ortopedycznych, a nawet chorób zagrażających życiu malucha, jak nowotwory.

Dlaczego dziecko kuleje?

Kulejące dziecko, które ma świetną metryczkę z metryczkidladziecka.pl zawsze powinno zostać zbadane przez lekarza, aby ustalić przyczyny takiego stanu, a te bywają naprawdę różne. Bardzo częstą chorobą u dzieci jest zapalenie stawu biodrowego, które stanowi powikłanie po ostrym przeziębieniu, grypie lub anginie. Zdarza się przede wszystkim u chłopców, a najbardziej charakterystycznym jego objawem jest właśnie utykanie. Kulejące dziecko zarazem narzeka na silny ból w biodrze albo kolanie. Choroba pojawia się nagle po mniej więcej trzech tygodniach po przebytej infekcji. Najczęściej mija po 10-14 dniach, ale warto odwiedzić lekarza, który skontroluje stan malucha i podpowie, jak opiekować się dzieckiem. W razie bardzo silnego bólu może również przepisać środek przeciwbólowy.

Utykanie czasami wynika z wad wrodzonych i najczęściej będzie to dysplazja stawu biodrowego polegająca na spłyceniu panewki stawu. W przypadku podejrzenia dysplazji warto poddać malucha badaniu USG biodra, aby podjąć leczenie jak najwcześniej. Przyczyną utykania jest też niejednokrotnie koślawość stóp. O ile płaskostopie z reguły nie wymaga żadnych poważnych interwencji lekarskich i mija w wieku nastoletnim, to stopa płasko-koślawa na pewno jest niepokojąca, jeżeli nie mija po piątym roku życia i pojawia się utykanie oraz ból przy chodzeniu.

Z kolei u dzieci nastoletnich niezwykle często bywa diagnozowane młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej, które objawia się początkowo stosunkowo niewielkim bólem w biodrze albo kolanie, a potem dziecko zaczyna utykać z powodu przemieszczenia kości. Dochodzi też do skrócenia kończyny. Choroba wymaga leczenia operacyjnego, aby nie dopuścić do martwicy.

Powodów utykania jest tak naprawdę dużo więcej, a tylko dokładne zdiagnozowanie przyczyny i ustalenie, z jakiego powodu dziecko kuleje daje szansę na jego wyleczenie.

You may also like...