Jak dbać o pierwsze ząbki?

Jak dbać o pierwsze ząbki?

Konieczność dbania o higienę jamy ustnej u dziecka pojawia się wraz z jego narodzinami. Rodzice, którzy często się zastanawiają, jak dbać o ząbki niemowlaka, swoje działania w tym zakresie powinni rozpocząć zanim pojawią się pierwsze zęby. Decyduje o tym słaba mineralizacja zębów mlecznych, które przez to są bardziej podatne na próchnicę i choroby przyzębia. Jednak odpowiednia dieta przyszłej mamy i mamy karmiącej oraz unikanie kontaktów z osobami chorującymi na próchnicę jamy ustnej nie wystarczą. Zatem jak myć pierwsze ząbki, aby uchronić dziecko przed uciążliwym leczeniem?

Pierwsze działania rodziców

Rodzice powinni zadbać o stan dziąseł już u kilkutygodniowych dzieci. Regularne przecieranie dziąseł delikatnym jałowym gazikiem, który został nasączony w ciepłej wodzie lub w naparze z rumianku, jest bardzo dobrym wstępem do wdrożenia pewnych przyzwyczajeń. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się u dzieci około 6 miesiąca życia, jednak zanim fizycznie się pojawią, dziecko może szukać ukojenia w gryzakach, co ma zminimalizować dolegliwości bólowe dziąseł. Na tym etapie stomatolodzy rekomendują sięganie po specjalne okrągłe gryzaki z funkcją szczoteczki do zębów. Dzięki nim dziecko przyzwyczaja się, że w jego buzi będą się pojawiać dodatkowe przedmioty, a jednocześnie dość sztywne tworzywo gryzaka pozwala na poradzenie sobie z podrażnieniem dziąseł.

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka

Choć wszystkie zęby mleczne u dziecka pojawiają się dopiero około trzeciego roku życia, to już dwunastomiesięczny maluch ma tych zębów wystarczająco dużo, aby nauczyć go, jak należy myć zęby. Roczne dziecko może mieć już ochotę na samodzielne trzymanie szczoteczki, jednak samo mycie zębów powinno się odbywać przy wsparciu rodziców. Około 12 miesiąca życia u dziecka warto wypracować nawyk mycia zębów przynajmniej dwa razy w ciągu doby. Stomatolodzy coraz częściej podkreślają, że nawet roczne dziecko może myć zęby pastą do zębów ze średnią zawartością fluoru. Aby jednak zminimalizować ryzyko połknięcia pasty zaleca się, aby wcierać ją we włosie szczoteczki.

You may also like...